# Detailed Explanations and Shortcuts for SBI Associates Clerks Quantitative Aptitude Online Test

Friends, here are the answers with detailed explanations and shortcuts for our Online Aptitude Tests for SBI Associates Clerks. Happy Reading.

Take the Online Test from here before checking these answers

1.
(2784%of 32) / 116

=> 890.88 / 116 = 7.68

2.

(21)2 + (45) 2 = (?)2 + 162

=>  (?)2 = 441 + 2025 - 162  = 2304

=> ? =  √ 2304  = 48

3.

92 + 18 x 1.25 - 8

=> 92 + 22.5 - 8 = 106.5

4.

5.

(36)2 x 8 % (?)2 =162

=> ((36 x 36 x 8) / (?)2 ) = 162

= >  (?)2 =  (36 x 36 x 8) / 162  = 64

=> ? =  √64 = 8

6.

69.847 %  20.928 x 22.513 = ?

(70 x 22.5) x 21 = 75

7.

8 x 2.5 = 20
20 x 3 = 60
60 x 3.5 = 210
210 x 4 = 840
840 x 4.5 = 3780

8.

13+7 = 20
20+11 = 33
33 + 13 = 46
46 + 17 = 63
63 + 19 = 82

9.

576-1 = 575
484-1 = 483
400-1 = 399
324-1 = 323
256-1 = 255
196-1 = 195

10.

6x2 + 2.5 = 14.5
14.5 x 3 + 3.5 = 47
47 x 4 + 4.5 = 192.5
192.5 x 5 + 5.5 = 968
968 x 6 + 6.5 = 5814.5

11.

Required Percent = (35/25) x 100 = 140 %

12.

(25 + 30 + 40 + 25 + 35) / 5 thousands

= 155000 / 5 = 31000

14.
Required Percent = (30/45) x 100 = 66.67 %

16.

= 2058 / 49 = 42 m

Perimeter = 2 (49 + 42) = 182 m

17.

8C3 = (8 x 7 x 6) / (3 x 2 x 1) = 56

18.

Production in 2012 is 106% of 106 % 178 lakh tons

=> (106/100) x (106/100) x 178 = 200 Lakh tons

19.

Selling Price = 95% of 590

= Rs. 560.5

Cost Price = ((100/(100 + 18)) x 560.50

= 56050 / 118 = Rs. 475

Shortcut :

Cost Price = ((100 - Discount %) / (100 + Profit %)) x Marked Price

=> C. P = (95/118) x 590 = Rs. 475

20.

Total age of 6 employees

= 6 x 32 = 192 Years

Total age of 6 employees + Officer = 7 x 33 = 231 Years

So, Age of officer = 231 - 192 = 39 Years

Shortcut :
Officer's Age = 32 + (7x1) = 39 Years

21.

Let the present ages of father and his son be 4X and X

So, 4X + 3 : X+3 = 13 : 4

=> 16X = 12 = 13X + 39

=>  3X = 27 => X = 9

So, Father's age after 5 years will be 4x + 5 = 4 x 9 + 5 = 41 Years

22.

Difference between 79% and 43% is 36%

if 36% value is 3467.52, then

22% value is = (22 / 36) x 3467.52 = 2119.04

23.

R = (S.I  x 100) / ( P X T) = ((3536.40 x 100) / (8420 x 6)) = 7%

24.

Let 'X'  men finish the work in 14 days

So, 21 x 32 = X x 14

=> X = ((21 x 32) / 14) = 48

So, 48 - 21 = 27 more men are required.

25.

Let the 5 numbers be x, x+1, x+2, x+3 and  x+4

So,  (x+ x+1 +x+2 +x+3+x+4) / 5 = 21

=> (5x +10) / 5 = 21

=> 5x = 95 => x = 19

So the highest number is 19 + 4 = 23

Shortcut : When the consecutive numbers are in odd figure, the middle number will be the mean of those numbers. Here 21 is the middle number.

So, the numbers are 19, 20, 21, 22 and 23

That's all for now friends. Keep visiting Gr8AmbitionZ for more practice tests and shortcuts for upcoming SBI Clerks Online Exam 2014. All the Best :)

1. Thanks gr8

2. thank you..

3. I think question number 8 is wrong ........

4. great questions

5. gue no 5..its given 8 %..

6. if you give the time limit to finish them, it will be very helpful to mange time in the exam...

7. plz give the time limit