sponsored links

**take the test from here**and try to solve them on your own before checking these solutions. All the Best :)

**1.**

37% of 1264 + ? = 999

467.68 + ? = 999

? = 999 - 467.68 = = 531.32

**2.**

(23)

^{2}+ (41)^{2}= (?)^{2}+ 94
(?)

^{2}= 529 + 1681 - 94
=> ? = 46

**3.**

√(√(3844) - √((152)+(17))) = √?

=> √? = √(√(3844) - √(169))

=> √? = √(62-13) = √49

=> ? = 49

**4.**

(1438% of 36) % 24 = ?

=> 517.68 % 24 = 21.57

**5.**

5(1/7) x 8(1/6) % 7(7/8) = ?

=> (36/7) x (49/6) x (8/63) = 16/3 = 5(1/3)

**6.**

Let the monthly income be Rs. 100

Money spent on rent = Rs. 22

House hold expenditure = Rs. 17

Children's education = Rs. 11

Remaining money = 100 - (22 + 17 + 11)

= 50

Money on travelling = 30% of 50 = Rs. 15

Remaining = 50 - 15 = Rs. 35

According to question, he saves Rs. 2,100

=> 35% = Rs. 2,100

100% (Total Money) = (100/35) x 2100 = Rs. 6,000

Monthly Salary = Rs. 6000

=> Yearly salary = 12 x 6000 = Rs. 72,000

**7.**

Total marks in Hindi & English = 85 x 2 = 170

Total marks in Maths & Science = 90 x 2 = 180

Marks in social = 86

Total marks in all 5 subjects = 170 + 180 + 86 = 436

=> Percentage of Marks in all subjects = (436/500) x 100 = 87.2

**8.**

Distance = Speed x Time

Let the length of the birdge be "X" metres

=> 240 + X = 45 x (5/18)mps x 36 sec

=> X = 210 metres

**9.**

3/5 = 0.6, 8/11 = 0.72, 5/8 = 0.625, 4/7 = 0.57 and 6/13 = 0.46

after arranging in ascending order, last in the order is the biggest fraction

=> Biggest fraction is 8/11

**10.**

14 x 135 = 21

21 x 2 = 42

42 x 2.5 = 105

105 x 3 = 315

315 x 3.5 = 1102.5

**11.**

(4/5) x 1630 - (2/3) x 1140

=> 1304 - 760 = 544

**12.**

Population after 2 years = 105% of 108% of 334000

=> (105/100) x (108/100) x 334000 = 378756

**13.**

Number of days in Sep & Oct = 30 + 31 = 61

=> Required quantity of rice = (105/7) x 61 = 915 kgs

**14.**

Let the fraction be 100X / 100Y

=> (100X + 200X) / (100Y + 150Y) = 3/4

=> 300X / 250Y = 3/4

=> X/Y = 5/8

**15.**

A's one day work = 1/40

A & B together one day's work = 1/24

B's one day work = (1/24) - (1/40) = 1/60

=> B can complete that work in 60 days

**16.**

Average = (382 + 493 + 194 + 248 + 385 + 704 + 482 + 104) / 8

= 2992 / 8 = 374

**17.**

Let the breadth of the rectangle be "X" cm

Perimeter of the rectangle = 2(

*l+b)**=>*2 (32 + X)= 112 = > X =24

*=>*Area of the rectangle =

*l*x

*b =*32 x 24 = 768

**18.**

P = 14000, SI = 2100, T = 3

SI = PTR/100

=> R = (SI x 100) / (P x T)

= (2100x100) / (14000x3) = 5%

now P=14000, T=3, R=5

Amount = 105% of 105% of 105% of 14000

= 16206.75

=> C.I = 16206.75 - 14000 = 2206.75

**19.**

Let's Ravi's salary be "

*X*" and Raju's be "*Y*"
=> 4/5 x

*X*= 2/3 x*Y*
=>

*X/Y*= 5/6 =>*X:Y =*5:6
=> Ravi's salary = (5/11) x 55000 = Rs. 25,000

**20.**

2100x12 : 3500x9 = 4:5

Bheem's share = (5/9) x 5400 = Rs. 3000

sponsored links

Que..no. 2 is wrong 41*41=1681

ReplyDeleteq.2 not undrstud 45sqr is 2025 not 1681

ReplyDeleteIn question 2, 41 instead of 45

ReplyDeletesorry I didn't get question no 5...if anybody can help?

ReplyDeletethnx

ReplyDeletesolve the series 2,4,7,35,42,262........ what will b the nxt no.????

ReplyDeleteBhai there is 1681 q2 is correct

ReplyDeletehelp me in q 4 ,1438%of36) % 24 is how 21.17

ReplyDeleteHey I got 134 in rrb assistant gen ctgory.. is der any chnce to get intrvw call???? Plz rply ny1......

ReplyDeletejust think 5 1/7 =36/7, 8 1/6= 49/6, 7 7/8=63/8 , then the equation is 36/7 x 49/6 %63/8, now change division into x so we get 36/7x49/6x8/63 now simplify it u will got the answer.

ReplyDeleteguyss any one explain the question no. 4.. my answer is 12.42..:(

ReplyDeleteWhich state u r

ReplyDeleteAssam...

ReplyDelete2 nd interview

ReplyDeleteq2 is correct. i got 46..m stuck in 4. m getting different answer

ReplyDeletegot it !

ReplyDeleteI got 125 rrb asst any chance for interview

ReplyDeletesame here dude i got the same answer....i guess we are right...

ReplyDeleteGot confuse whether percent or division sign

ReplyDeleteN in ques 10 it is 1.5 na..

yes it is 1.5

ReplyDeleteNo idea!!

ReplyDeleteAns to q no 4 Is wrong its 124.08

ReplyDeleteI got 125 ap state any idea for highest marks

ReplyDeleteplz tell me how u r solving Qestion no 4

ReplyDelete517.68%24

bcz my ans again nd again come 124.2432

in question no 5,, does % mean multiplication???

ReplyDeleteplz tell me how 5/18 comes ??1000/3600???plz explain it to me

ReplyDelete% means division

ReplyDelete517.68/24 equal to 21.57

ReplyDeleteok got it thanks

ReplyDeleteis here % mean division too ????

ReplyDeleteur welcome :-)

ReplyDeleteThank you Mam With this solution i cleared my basic concepts.Thanks alot

ReplyDeletethank you very much.....gr8 ambitonz team

ReplyDelete275

ReplyDeletethose who think its 45 in ques no.2 are fools.they have low iQ.its clearly given that it is 41 instead of 45.

ReplyDelete