# Solutions with Explanations for Quantitative Aptitude Practice Test (POs)

Friends, here are the solutions with detailed explanations for our Quantitative Aptitude Practice Set for POs. Please check the practice test from here and try to solve them on your own before checking these solutions. Happy Reading :)

Set 1 :
1.
Let the number of days he present be "X" days

So, 50X -10 (30 - X) = Rs. 1200  => X = 25

2.
Let the distance between A and B be "X" km

So, ((X / (9-3)) + ((x / (9+3)) = 3 hours

=> X = 12 km

3.

9C3 - 6C3

=> ((9 x 8 x 7) / (3 x 2 x 1)) / ((6 x 5 x 4) / (3 x 2 x 1)) = 64

4.

For the least number of tiles, the tile should be of largest size.

Longest size of tile = HCF of length and breadth of the floor.

HCF of 725 cm and 575 cm = 25 cm

So, Least number of tiles = ((725 x 575) / (25 x 25)) = 667

5.

Sum of the ages of husband and wife 6 years ago = 2 x 22 = 44 years

Their total age at present = 44 + 6 + 6 = 56 years

Sum of the ages of husband, wife and child at present = 56 + 4 = 60

Average age of whole family at present = 60 / 3 = 20 years

Set 2
1.
Number of articles sold by P  = 27.5 % fo 35 lakh = 962500

Number of articles sold by Q = 20% of 30 lakh = 600000

Total articles = 962500 + 600000 = 1562500

2.

Average articles manufactured  =  (25 + 22.5 + 30 + 35 + 32.5 + 30) / 6  = 175 / 6

= 29.167 lakhs

3.
80% of 2500000 : 85% of 3000000 = 40 : 51

4.
Number of articles sold in 2007 = 35% of 3250000 = 1137500

Number of articles sold in 2005 = 15% of 3000000 = 450000

Increment % = (687500 / 450000) x 100 = 152.78

Set 3 :
1.

(108 - 98) / 98) x 100 this is approximately equals to 10%

2. 2005

3.
2002    (48 / 56) x 100 = 85.71%

2003    (56 / 78) x 100 = 71.79%

2004    (72 / 94) x 100 = 76.59%

2005    (70 / 85) x 100 = 82.35%

2006     (90 / 92) x 100 = 97.82%

4.
A          (86 / 110) x 100 = 78.18%
B          (70 / 85) x 100 = 82.35%
C          (90 / 102) x 100 = 88.23%
D          (102 / 112) x 100 = 91.07%
E           (98/108) x 100 = 90.74%

5. 2006

Set 4
1.
21 + 512 = 533
533 + 343 = 876
876 + 216 = 1092
1092 + 125 = 1217
1217 + 64 = 1281

2.
17 x 1 + 3 = 20
20 x 2 + 5 = 45
45 x 3 + 7 = 142
142 x 4 + 9 = 577
577 x 5 + 11 = 2896

3.
5 x 8 - 24 = 16
16 x 7 - 24 = 88
88 x 6 - 24 = 504
504 x 5 - 24 = 2496
2496 x 4 - 24 = 9960

4.
2.5 + 12 = 3.7
3.7 + 2.4 = 6.1
6.1 + 4.8 = 10.9
10.9 + 9.6 = 20.5
20.5 + 19.2 = 39.7

5. All are one less than perfect squares except 362.

1. waiting eagerly Sir ji :)

2. mam i have read all the banking question u have uploaded,so may i get maximum question in the ibps po,plz reply must

3. 4. Thanks a lot..... God Bless You......

5. good morng mam

6. very thankful to u