# Data Interpretation for SBI PO Exam 2014 - Tables

Friends, we have already studied the basics of Data Interpretation along with the examples of Bar Chart, Pie Chart and Line Charts for upcoming SBI Probationary Officers Exam 2014. Today we shall discuss about another type of Data Interpretation model i.e., Tables. Tables are the most easiest form of Data Representation. If the data is given in the tabular format, it is easy for us to access the given data. In SBI PO Exam you will get at-least two tables in the Data Interpretation section. Before going into details, lets have a look at our study plan of DI for SBI PO 2014.
Data Interpretation study plan for SBI PO Exam 2014
• Day 1 : Introduction (over)
• Day 2 - 7 : Introductory Practice problems on various types of Data Interpretation models
• Remaining Days upto the exam date : Practice problems of various difficulty levels with shortcuts.
Study the table carefully

 Number of workers working during six months in various factories (Number in hundreds) Factories Months A B C D E January 65 41.2 72.4 63.5 83 February 78 30 61 60 74 March 42 65 71.6 76 70.3 April 51 72.8 83.5 21.8 66 May 60 68.2 61.6 80.2 56.9 June 63.5 52.5 73.5 57 44.7

1. What is the difference in the total number of workers working in various months from factory A and the total number of workers working in various months from factory E ?
Solution :
Number of workers in factory A over the months

= (65 78 + 42 + 51 + 60 + 63.5) x 100

= 359.5 x 100 = 35950

Number of workers in factory E over the months

= (83 + 74 + 70.3 + 66 + 56.9 + 44.7) x 100

= 394.9 x 100 = 39490

Required difference

= 39490 - 35950 = 3540

2. The total number of workers from factory B is approximately what percent of the total number of workers from factory D ?
Solution :
Total number of workers in factory B
= (41.2 + 30 + 65 + 72.8 + 68.2 + 52.5) x 100

= 329.7 x 100

= 32970

Total number of workers in factory D

= (63.5 + 60 + 76 + 21.8 + 80.2 + 57) x 100

358.5 x 100

= 35850

Required percentage = (32970/35850) x 100  = 92

3. What is the average number of workers working in various months from factory C ?
Solution :
Average number of workers in factory C
= ((72.4 + 61 + 71.6 + 83.5 + 61.6 + 73.2) x 100) / 6

= (42.3 x 100) / 6 = 705.5

4. What is the respective ratio of the total number of workers from factories B and C working in the month of March and the total number of workers working in the same month from factories A and D ?
Solution :
Total number of workers in factories B and C in March

= (65 + 71.6) x 100 = 13660

Total number of workers in factories A and D in march

= (42 x 76) x 100 = 11800

So, required ratio = 13660 : 11800

= 683 : 590

10. What is the total of the average of number of workers working in the month of January from all the factories and the average of number of workers working in the month of April from all the factories ?
Solution :
Average number of workers in January from all factories

= ((65 + 41.2 + 72.4 + 63.5 + 83/5) x 100

= 32510/5  = 6502

Average number of workers in April from all factories

= ((51 + 72.8 + 83.5 + 21.8 + 66)/5) x 100

= 29510 / 5 = 5902

So, required answer = 6502 + 5902

= 12404

1. 