Search your Topic HERE....

March 18, 2017

Quantitative Aptitude Practice Test for SBI POs and Clerks 2017

Leave a Comment

sponsored links

Hello friends, I am Aparna. Today I am sharing Quantitative Aptitude practice test for upcoming SBI PO and SBI Clerks exams. Try to solve these on your own. The answers with solutions will be updated in 20 minutes. All the Best :)  

Directions (Q. NO. 1 - 5) : What should come in place of question mark (?) In the following questions

1. 7428 x (3/4) x (2/9) x ? = 619
  1. 0.5
  2. 1.5
  3. 0.2
  4. 2.4
  5. None of these
2. (560 % 32) x (720 % 48) = ?
  1. 262.5
  2. 255
  3. 263.5
  4. 271.25
  5. None of these
3. 748 x ? x 9 = 861696
  1. 122
  2. 132
  3. 128
  4. 124
  5. None of these
4. 3.2% of 500 x 2.4% of ? = 288
  1. 650
  2. 700
  3. 600
  4. 750
  5. None of these
5. 333 x 33 x 3 = ?
  1. 32697
  2. 36297
  3. 32679
  4. 39267
  5. None of these
Directions (Q. No. 6-10) : What should come in place of question mark (?) in the following questions ?

Note : You are not expected to calculate the exact value. 

6. 5624.863 % 309.721 x 90.628 = ?
  1. 1426
  2. 1558
  3. 1646
  4. 1748
  5. 1812
7. (802.86) 2 = ?
  1. 645000
  2. 644600
  3. 645400
  4. 645800
  5. 646200
8. (1513)2 = ? x 3294
  1. 688
  2. 674
  3. 700
  4. 695
  5. 706
9. (682% of 782) % 850 = ?
  1. 4.50
  2. 10.65
  3. 2.55
  4. 8.75
  5. 6.25
10. (8531 + 6307 + 1093) % (501 + 724 + 396) = ?
  1. 19
  2. 10
  3. 16
  4. 7
  5. 13
Directions (Q. No. 11 - 15) : What should come in place of question mark (?) in the following questions ?

11. 45, 43, 83, 245, 975, 4869 ?
  1. 29214
  2. 24501
  3. 19476
  4. 29207
  5. 30058
12. 289, 303, 324, 352, 387, 429 ?
  1. 478
  2. 508
  3. 487
  4. 558
  5. 47.
13. 16, 24, 36, 54, 81, 121.5, ?
  1. 200
  2. 195.75
  3. 182.25
  4. 150.5
  5. 170.25
14. 31, 34, 71, 216, 867, 4338, ?
  1. 26028
  2. 26031
  3. 21690
  4. 23150
  5. 23432
15. 16, 16, 40, 140, 840, 7980, ?
  1. 163290
  2. 136290
  3. 132690
  4. 126390
  5. 123690
Directions (Q. No. 16-20) : Study the table given below and answer the following questions.

Number of buildings constructed in various towns in a state over the years. 


Years
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
Town







A
1500
1580
1610
1636
1650
1660
1700
B
1250
1284
1320
1335
1335
1400
1450
C
1480
1500
1545
1550
1550
1600
1634
D
1724
1750
1800
1820
1820
1880
1896
E
1020
1050
1100
1115
1115
1175
1190
F
1136
1190
1230
1240
1240
1280
1294
 

16. The total number of buildings constructed across the state in the year 2006 are approximately what per cent of the total number of buildings constructed across the state in the year 2012 ?
  1. 79
  2. 74
  3. 96
  4. 88
  5. None of these
17. What is the difference between the total number of buildings constructed in the year 2009 and the year 2011 across the towns ?
  1. 299
  2. 302
  3. 96
  4. 203
  5. None of these
18. What is the total number of buildings constructed across the states over the years ?
  1. 60990
  2. 65100
  3. 60823
  4. 58996
  5. None of these
19. What is the per cent increase in the number of buildings constructed in Town C in the year 2008 from the previous year ?
  1. 2
  2. 3
  3. 6
  4. 5
  5. None of these
20. What is the respective ratio of the total number of buildings constructed in Town E to the total number of buildings constructed in Town F over the years ?
  1. 146 : 153
  2. 157 : 161
  3. 146 : 157
  4. 153 : 161
  5. None of these
21. The ages of Ranjana and Rakhi are in the ratio of 15 : 17 respectively. After 6 years the ratio of their ages will be 9 : 10. What will be the age of Ranjana after 6 years ?
  1. 40 years
  2. 30 years
  3. 34 years
  4. 36 years
  5. None of these
22. The simple interest accrued on an amount of Rs. 17000 at the end of four years is Rs. 6800. What would be the compound interest accrued on the same amount at the same rate in the same period ?
  1. Rs. 7889.7
  2. Rs. 8324
  3. Rs. 6990.5
  4. Can't be determined
  5. None of these
23. In a class of 80 students and 5 teachers, each student got sweets that are 15% of the total number of students and each teacher got sweets that are 25% of the total number of students. How many sweets were there ?
  1. 1030
  2. 1040
  3. 1050
  4. 1060
  5. None of these
Solutions :

1. (1)

7428 x (3/4) x (2/9) x ? = 619

? = ((619 x 4 x 9) / (7428 x 3 x 2)) = 22284 / 44568 = 0.5

2. (1)

? = (560 % 32) x (720 % 48) = 17.5 x 15 = 262.5

3. (3) 

748 x ? x 9 = 861696

? = 861696 / (748 x 9) = 128


4. (4) 

(3.2/100) of 500 x (2.4/100) of ? = 288

? = (288 x 100 x 100) / (500 x 3.2 x 2.4) = 750

5. (5) 

? = 333 x 33 x 3 = 32967

6. (3) 

? (5625 / 310) x 91 = 1651.2

= 1646 (approx)

9. (2) 

? =  (802.86) 2

= 644600 (approx)

8. (4) 

? =   (1513)2 / 3300

= 2289169/3300 =  693.68 = 695 (approx)

9. (5)

((682/100) of 782) % 850

= ((782 x (700/100)) % 850

= ((782 x (700 / 100)) % 850

= 5474 % 850

= 6.44 = 6.25 (Approx)


10. (2) 

(8531 + 6307 + 1093) % (501 + 724 + 396) = 15931 % 1621

= 10 (approx)

11. (4)

45 ( x 1-2) 43 (x 2-3) 83 (x3-4) 245 (x4-5) 975 (x5-6) 4869 (x6-7) 29207

So, 29207 will come in place of ?

12. (1) 

289 (+14) 303 (+21) 324 (+28) 352 (+35) 387 (+42) 429 (+49) 478

So, 478 will come in place of ?

13. (3) 

16 (x1.5) 24 (x1.5) 36 (x1.5) 54 (x1.5) 81 (x1.5)121.5 (x1.5)182.25

So, 182.25 will come in place of ?

14.  (2) 

31 (x 1+3) 34 (x2+3) 71 (x3+3) 216 (4+3) 867 (x5+3) 4338 (x6+3) 26031

So, 26031 will come in place of ?


15. (5) 


16 (x1) 16 (x2.5) 40 (x3.5) 140 (x6.0) 840 (x9.5) (7980) (x15.5) 123690

1 + 2.5 = 3.5,  2.5 + 3.5 = 6.0

3.5 + 6 = 9.5,   6+9.5 = 15.5

So, 123690 will come in place of ?

16. (4) 

Total number of buildings constructed across the state in the year 2006

= 1500 + 1250 + 1480 + 1724 + 1020 + 1136 = 8110

Total number of buildings constructed across the state in the year 2012

= 1700 + 1450 + 1364 + 1896 + 1190 + 1294 = 9164

Required percentage

= (8110/9164) x 100

= 88.4% = 88% (approx)

17. (1) 

Total number of buildings constructed in the year 2009

= 1636 + 1335 + 1550 + 1820 + 1115 + 1240 = 8696

Total number of buildings constructed in the year 2011

= 1660 + 1400 + 1600 + 1880 + 1175 + 1280 = 8995

Required difference = 8995 - 8696 = 299

18. (5) 

Total number of building constructed across the state over the years

= 8110 + 8354 + 8605 + 8696 + 8710 + 8995 + 9164 = 60634

19. (2) 

Total number of buildings constructed in town C in the year 2008 = 1545

Total number of buildings constructed in town C in the year 2007 = 1500

Required percentage increase

= ((1545-1500)/1500) x 100 

= (45 x 100) / 1500 = 3%

20. (5) 

Total number of buildings constructed in town E over the years = 7765

Total number of buildings constructed in town F over the years = 8610

Required ratio

= 7765 : 8610 = 1553 : 1722

21. (4)

Suppose the age of Ranjana and Rakhi is 15x yrs and 17x years After 6 years the age of Ranjana and Rakhi

= (15x + 6) / (17x + 6) = 9*10

=> 153X + 54 = 150X + 60

=> 3x = 6 => x = 2

So, the age of Ranjana after 6 years = 15 x 2 + 6 = 30+6 = 36 years


22. (21) 

R = ((6800 x 100) / (17000 x 4)) = 10%

CI = 17000 [[1 + (10/100)]4- 1]

= 17000 [[11/10]4- 1]

= 17000 [ (11 x 11x 11x 11 - 10 x 10x 10x 10) / (10 x 10 x 10 x 10 )]

= (17000 x 4641) / 10000 = Rs. 7889.7

23. (4)

Total number of sweets

= 80 x (15/100) of 80 + 5 x 80 x (25/100)

= 960 + 100

= 1060

sponsored links

0 Responses:

Post a Comment